вул. Новокостянтинівська 15/15
23.08.2019
Аблялімова Альбіна Шевкетовна
1429 переглядiв
0 коментарiв
Наші статті вже знайомили Вас з таким сучасним методом діагностики і лікування гінекологічних захворювань, як лапароскопія. Ви знаєте, що лапарскопічні операції бувають діагностичними та лікувальними.
Діагностична лапароскопія проводитися для дослідження зовнішніх поверхонь органів малого таза з метою постановки або уточнення остаточного діагнозу. Якщо жінка страждає від безпліддя, то метою такого дослідження буде виявити приховані форми захворювань.
Хірургічну лапароскопію застосовують в тих випадках, коли потрібно усунути міоматозні вузли, рубцеву тканину у вигляді спайок або адгезії, кісту, ендометріоз.
Давайте ще раз згадаємо основні етапи проведення будь-якої лапароскопії:
Всі ці патології або заважають жінці самостійно завагітніти, або приносять постійний дискомфорт і різко знижують якість життя. Тому важливість лапароскопії в їх лікуванні важко переоцінити. Видалення матки так само часто проводиться саме лапароскопічним методом. Давайте докладніше поговоримо про ці захворювання і їх оперативне лікування.
Ендометріоз – це патологічне розростання тканин, які вистилають порожнину матки. Таке розростання може торкнутися як стінок і органів малого тазу, так і зв’язкового апарату матки. Проявом цього важкого захворювання може стати порушення менструальної функції, виражений больовий синдром, безплідність. При лікуванні ендометріозу застосовують як гормонотерапію, так і операції. Оперативне видалення ендометріоїдних вогнищ проводиться лапароскопічно. Метою оперативної лапароскопії є видалення тканин, уражених ендометріозом, вилущування кісти, припікання або висічення рубцевої тканини.
У яких же випадках при ендометріозі Вам можуть запропонувати лапароскопічну операцію? Це станеться, якщо у Вас:
Лапароскопічна операція гарантовано позбавить Вас від больового синдрому, дозволить жити і працювати в звичному для Вас ритмі. Ваші шанси завагітніти природним шляхом значно виростуть. Навіть якщо Вам доведеться вдатися до екстракорпорального запліднення, то після лапароскопії результат цієї процедури буде безсумнівний.
Поговоримо про міому матки – найпоширенішому гінекологічному захворюванні. Міома матки – це доброякісна пухлина, яка розвивається з м’язових волокон матки і сполучної тканини. Пухлина гормонозалежна. Одне з кожних трьох звернень до гінеколога пов’язано з міомою. Небезпечно те, що міома не має яскраво виражених симптомів. Найчастіше вона впливає на сусідні органи і її легко плутають з урологічними або проктологічними проблемами.
Тому тільки регулярний огляд у гінеколога і правильна діагностика дозволять Вам вчасно поставити діагноз і провести адекватне лікування. Міому матки лікар може виявити навпомацки, побачити за допомогою УЗД, МРТ або лапароскопії. Але найчастіше при міомі лапароскопічні методи використовують в якості лікувальних, а не діагностичних. Особливо показані такі операції, якщо у Вас анемія або множинні вузли.
Лікування міоми (видалення вузлів доброякісної пухлини) проводиться хірургічним методом. Це може бути як традиційне хірургічне втручання, так і лапароскопічна операція. Сучасні гінекологічні клініки віддають перевагу лапароскопії матки.
Переваг у лапароскопії перед традиційною «відкритою» операцією безліч. Почнемо з того, що при лапароскопії не потрібні великі розрізи. А це означає, що Ваш організм травмується набагато менше і відновний період скорочується в рази. Не забувайте і про те, що, завдяки лапароскопії, все, що відбувається всередині, прекрасно видно в збільшенні на моніторі. Ваш хірург постійно контролює хід операції, мінімізуючи її травматичність. І, нарешті, Ваш гарний животик НЕ буде спотворений операційними шрамами: три маленьких проколи з часом практично зникнуть.
У разі неможливості видалення вузлів міоми лапароскопію використовують для видалення всієї матки. Така операція називається гістеректомія. Але приводом розглянути питання проведення гістеректомії є не тільки доброякісні утворення в матці. У разі аномальних вагінальних кровотеч, ендометріозу, випадання матки, хронічних болів в області таза і злоякісних пухлин шийки матки, самої матки, маткових труб і яєчників лікуючий лікар запропонує Вам варіант гістеректомії.
Видалення матки – одна з найпоширеніших операцій в гінекології. І, якщо деякі захворювання можна спробувати зупинити консервативними методами, то для раку матки такої альтернативи немає і гістеректомія просто життєво необхідна. У прямому сенсі цього слова – щоб продовжувати жити.
Метод оперативного втручання вибирається залежно від причини видалення матки, тобто від захворювання і глибини ураження тканин. Цими ж причинами визначається і ступінь втручання. Якщо в результаті операції зберігається шийка матки, то мова йде про субтотальну гістеректомію. Видалення матки разом із шийкою називається тотальною гістеректомією. Гістеросальпінгооваріектомія – це видалення матки, маткових труб і яєчників. Радикальна гістеректомія передбачає видалення матки з шийкою, придатків, верхньої частини піхви, частини тазової клітковини і лімфовузлів.
Визначаючи як саме виконати гістеректомію в залежності від того, чим хворіє пацієнтка і розміру її матки, лікуючий лікар може вибрати абдомінальний, вагінальний або лапароскопічний метод. При абдомінальному методі доступ до матки здійснюється через розріз на животі. Недоліком цієї операції є її велика травматичність і тривалий (2-3 тижні) відновний період. При вагінальної гістеректомії матка видаляється через піхву.
Зазвичай цим методом користуються в разі, якщо пацієнтка вже народжувала. Крім того, необхідно, щоб матка була невеликих розмірів, стінки піхви були досить гнучкими і не було злоякісних вузлів. Така кількість умов звужує коло можливих пацієнток. Лапароскопія виключає недоліки двох попередніх методів оперативного втручання.
Звичайно, у лапароскопії, як і у будь-який інший операції, є протипоказання. Всі ці протипоказання можна розділити на абсолютні і відносні. При наявності абсолютних робити лапароскопічну операцію не можна. Відносні протипоказання розглядаються лікуючим лікарем індивідуально, з урахуванням особливостей організму кожного пацієнта.
В післяопераційному періоді Ви повинні бути готові до невеликих кровотеч, особливо, якщо вилучені вузли були досить великими. Рекомендації Вам вже знайомі: зменшення фізичних навантажень на період до 12 тижнів, обмеження відвідування саун, басейнів і лазень. Якщо Ви плануєте вагітність, особливу увагу зверніть на нормалізацію менструального циклу. Лікар підбере для Вас відповідну гормональну програму. Через 6-12 місяців можна починати виношувати дитину.
Лапароскопічне дослідження маткових труб – це хірургічна операція, яка проводиться щадним методом. Особливість цієї маніпуляції полягає в тому, що вона одночасно є і діагностичної, і лікувальною. Наслідки лапароскопії – це усунена непрохідність маткових труб, яка досить часто є причиною бездітності.
Показання до проведення операції
Найбільш частою причиною для проведення лапароскопії є безпліддя. Медичними показаннями до даної операції є:
Крім того, досить рідко лапароскопія носить тільки діагностичний характер. В основному під час операції одночасно хірург може збільшити прохідність труби, якщо це можливо, і навіть провести видалення маткової труби, якщо на те є показання.
Операція не проводиться якщо:
Спайковий процес – причини і наслідки
Непрохідність маткових труб – найбільш часто зустрічається діагноз, який ставлять лікарі при множинних невдалих спробах завагітніти.
У нормі яйцеклітина дозріває в яєчнику. Під час її руху до матки по матковій трубі вона може запліднитися – це і називається вагітністю. Непрохідність маткових труб призводить до того, що яйцеклітина або не може вийти з яєчника, або не може потрапити в порожнину матки. В останньому випадку, якщо відбудеться запліднення, то розвинеться позаматкова вагітність – патологічний стан, при якому плід починає розвиватися прямо в трубі, що загрожує важкими наслідками. Якщо лапароскопія проводиться на ранній стадії такої вагітності, то зазвичай немає необхідності у видаленні труб, можна обмежитися лише плодовим яйцем.
Зазвичай непрохідність маткових труб розвивається внаслідок:
Такі наслідки можливі після перенесеного хламідіозу, якщо його не лікувати вчасно.
Іноді спайковий процес можна лікувати консервативно. Найчастіше до такого методу вдаються при спайках запального генезу. Для цього лікарі призначають розсмоктуючі препарати, вітаміни, протизапальні. В інших випадках вдаються до лапароскопії матки, яєчників і маткових труб.
Як підготуватися до операції
Лапароскопія – це хоч і малоінвазивне, але, тим не менш, складне оперативне втручання, якому передує серйозне обстеження. Підготовка до лапароскопії включає в себе ряд попередніх аналізів, за результатами яких лікар оцінює, чи може пацієнтка перенести операцію. Звичайно потрібно зробити:
На закінчення підготовки до лапароскопії необхідно отримати дозвіл від терапевта, в якому буде вказано, що пацієнтка повністю готова до операції і на даний момент не страждає на респіраторні захворювання, не має хронічних захворювань в стадії загострення і уповільнених запальних процесів, крім безпосередньо об’єкта дослідження.
Як проходить лапароскопія
Операція проводиться під загальним наркозом. Іноді при наявності абсолютних протипоказань до такої анестезії можливе застосування місцевого знеболювання.
Маніпуляції проводяться через кілька отворів в передній черевній стінці, які мають не більше 5-7 мм в діаметрі. В один такий отвір вводиться лапароскоп, який оснащений мінікамерою на кінці, зображення з якої виводиться на екран. У другий прокол вводиться маніпулятор, за допомогою якого хірург може відсувати органи та виконувати інші необхідні маніпуляції. Попередньо порожнину живота наповнюється вуглекислим газом для того, щоб поліпшити видимість, піднявши черевну стінку.
Ускладнення після лапароскопії
Після лапароскопії з видалення спайок на маткових трубах пацієнтка добу проводить в стаціонарі і через тиждень вже може повернутися на роботу. Зазвичай операція проходить добре без ускладнень.
Вагітність після лапароскопії
Усунення непрохідності маткових труб значно підвищує шанси завагітніти. Однак це сприятливе умова зберігається лише рік або два, потім можливе формування нових спайок в трубах. Тому жінкам, які вирішуються на лапароскопію в надії зачати дитину рекомендується протягом декількох місяців після процедури приймати гормональні препарати, які призначить лікар, а потім планувати вагітність на тлі гормональної підтримки.
Вартість лапароскопії досить висока, крім того ця операція не завжди може гарантувати 100% результат, тому пацієнткам рекомендується в точності виконувати приписи лікаря, щоб отримати бажаний результат.
У тому випадку, якщо спайковий процес має місце навколо маткової труби, то відновлення фертильності можливо в 60% випадків. Якщо спайки утворилися всередині, то повернути здатність завагітніти природнім шляхом вдається тільки 10% жінок.
Файли cookies
Для персоналізації сервісів ми використовуємо файли cookies. Продовжуючи використання сайту, ви погоджуєтеся з цим. Подробиці про файлах cookies і про обробку ваших даних - в Політиці конфіденційності.